FREE DELIVERY TODAY - 10% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Until the end of the sale:
00
days
00
hours
00
minutes
00
sec.
Euromex BioBlue BB.4255 Digital Monocular Microscope DIN 40x-1000x WF10x18 1W LED Specs
| Brand | Euromex |
| Full Model Code / SKU | BB.4255 |
| Country of Origin | The Netherlands |
| Microscope Type | Upright Digital Biological Microscope |
| Optical System Type | Finite Optical System (160mm mechanical tracking tube standard) |
| Observation Tube Type | Digital Monocular Head with built-in high-resolution sensor channel |
| Tube Inclination & Rotation | 45° inclined viewing piece, 360° rotatable block frame |
| Eyepiece / Field of Number | WF 10x / 18 mm (Locked-on frame assembly) |
| Nosepiece Design | Reversed quadruple nosepiece revolving mechanism |
| Objectives Classification | Achromatic DIN Series (Anti-fungus coated track) |
| Objectives Magnification Breakdown | Achromatic 4x/0.10, 10x/0.25, 40x/0.65 (Spring), 100x/1.25 Oil (Spring) |
| Total Magnification Range | 40x, 100x, 400x, 1000x |
| Focusing Type & Graduation | Coaxial coarse and fine adjustment knobs, 2µm fine resolution step, safety travel block track |
| Stage Dimensions & Surface Coating | 130 x 130 mm mechanical stage platform with integrated double-layer X-Y coordinate glide controls |
| Stage Travel Range & Controls | 70 x 28 mm travel displacement, coaxial adjustments |
| Condenser Type & Numerical Aperture | Height-adjustable Abbe Condenser NA 1.25 with integrated iris diaphragm |
| Illumination Transmitted Type | 1W LED illumination module assembly |
| Illumination Epi-EPI/Reflected | None |
| Light Intensity Management | Manual continuous dimming wheel on base side panel |
| Camera Port / C-Mount Adapter Split | Integrated 3.2 Megapixel color CMOS sensor array (Direct USB 2.0 digital output link; resolution 2048 x 1536 px) |
| Contrast Methods Capability | Brightfield transmitted light |
| Power Supply & Voltage Input | Internal rechargeable battery cell array with 100-240V AC charger line link |
| Physical Dimensions & Net Weight | approx. 179(W) x 214(D) x 375(H) mm, net weight approx. 3.5 kg |
| Standard Package Accessories Included | Power supply/charger line, ImageFocus Plus software package setup line, USB 2.0 connection cable, cover, calibration slide 1mm/100 parts |
| Primary Application & Environment | Digital classroom visualization, high-speed image logging labs, secondary biology research work, digital specimen database logging |
Additional information
| brands | Euromex |
|---|
You may also like…
Euromex BB4255 Digital Monocular
$479.00In Stock



















Reviews
There are no reviews yet.