FREE DELIVERY TODAY - 10% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Until the end of the sale:
00
days
00
hours
00
minutes
00
sec.
Bresser Messier AC 90/1200 Refractor OTA Specs
| Brand | Bresser |
| Full Model Code | Bresser Messier AR-90L/1200 OTA |
| Country of Origin | Germany |
| Optical Design | Achromatic Refractor (Ultra-Long Optical Format) |
| Aperture | 90 mm (3.54 inches) |
| Focal Length | 1200 mm |
| Focal Ratio | f/13.3 |
| Optical Coatings | Multi-Coated Optics |
| Secondary Mirror Obstruction | 0 mm (0%) |
| Secondary Mirror Obstruction by Area | 0% |
| Backfocus Distance | 120 mm |
| Rear Cell Thread Type | M42x0.75 Male T-thread via integrated adapter |
| Image Circle Diameter | 30 mm |
| Resolving Power | 1.28 Arcseconds |
| Limiting Visual Magnitude | 11.6 |
| Highest Useful Magnification | 180x |
| Lowest Useful Magnification | 13x |
| Optical Tube Material | Aluminum |
| Focuser Style & Mechanism | 2.5-inch Hexafoc Heavy-Duty Rack and Pinion Focuser |
| Mirror Lock Mechanism | No (Refractor Tube Configuration) |
| Optical Tube Dimensions | 93 mm x 1200 mm |
| Optical Tube Weight | 3.5 kg (7.72 lbs) |
| Mount Attachment Type | Universal Vixen-Style Dovetail Bar with Stainless Steel Rail Protection |
| Finder Scope Specification | 6x30 Optical Finder Scope |
| Included Accessories | 26mm Super Plossl Eyepiece (46x), 1.25-inch Zenith Mirror (90-degree), Tube Rings with Carrying Handle and Integrated Piggyback Camera Mount |
| Standard Warranty | 2-Year Factory Warranty |
| Application | Specialized long-focus standalone optical tube optimized for sharp moon mapping and razor-edged planetary surface tracking, virtually eliminating primary secondary color aberrations. |
You may also like…
Bresser Messier AC 90/1200 Refractor OTA
$130.00In Stock






















Reviews
There are no reviews yet.