FREE DELIVERY TODAY - 10% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Until the end of the sale:
00
days
00
hours
00
minutes
00
sec.
Bresser AC 152S/760 Messier Hexafoc Refractor OTA Specs
| Brand | Bresser |
| Full Model Code | Bresser Messier AR-152S/760 OTA |
| Country of Origin | Germany |
| Optical Design | Achromatic Refractor (4-Lens Petzval-Like Large Short Tube Configuration) |
| Aperture | 152 mm (6.0 inches) |
| Focal Length | 760 mm |
| Focal Ratio | f/5 |
| Optical Coatings | Multi-Coated Optics |
| Secondary Mirror Obstruction | 0 mm (0%) |
| Secondary Mirror Obstruction by Area | 0% |
| Backfocus Distance | 120 mm |
| Rear Cell Thread Type | M42x0.75 Male T-thread via integrated adapter |
| Image Circle Diameter | 42 mm (Large rich-field optimized format) |
| Resolving Power | 0.76 Arcseconds |
| Limiting Visual Magnitude | 12.7 |
| Highest Useful Magnification | 300x |
| Lowest Useful Magnification | 22x |
| Optical Tube Material | Aluminum |
| Focuser Style & Mechanism | 2.5-inch Hexafoc Heavy-Duty Rack and Pinion Focuser |
| Mirror Lock Mechanism | No (Refractor Tube Configuration) |
| Optical Tube Dimensions | 161 mm x 800 mm |
| Optical Tube Weight | 10.6 kg (23.37 lbs) |
| Mount Attachment Type | Universal Vixen-Style Dovetail Bar with Stainless Steel Rail Protection |
| Finder Scope Specification | 8x50 Optical Finder Scope |
| Included Accessories | 26mm Super Plossl Eyepiece (29x), 2-inch Zenith Mirror (90-degree), 1.25-inch Reducer Adapter, Heavy-Duty Tube Rings with Carrying Handle and Integrated Piggyback Camera Mount |
| Power Requirements | None |
| Standard Warranty | 2-Year Factory Warranty |
| Application | Custom configuration standalone large rich-field optical assembly, designed for fast wide-field tracking of extended galactic structures and nebulae fields requiring an independent high-load mount with a minimum capacity of 14 kg. |
You may also like…
Bresser AC 152S/760 Messier Hexafoc Refractor OTA
$495.00In Stock






























Reviews
There are no reviews yet.