FREE DELIVERY TODAY - 10% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Until the end of the sale:
00
days
00
hours
00
minutes
00
sec.
Euromex BS.1152-PLi Binocular Microscope Infinity Plan 40x-1000x Specs
| Brand | Euromex |
| Full Model Code / SKU | BS.1152-PLi |
| Country of Origin | The Netherlands |
| Microscope Type | Upright Biological Microscope (bScope Series) |
| Optical System Type | Infinity Corrected IOS Optical System |
| Observation Tube Type | Binocular Head Unit |
| Tube Inclination & Rotation | 30° inclined viewing track, 360° rotatable head, Interpupillary distance adjustment 48-76mm |
| Eyepiece / Field of Number | HWF 10x / 20 mm (Paired set, field of view expanded to 20mm) |
| Nosepiece Design | Reversed quintuple nosepiece revolving on ball bearings |
| Objectives Classification | Infinity Plan PLi IOS Series (Ultimate field flatness correction across full field of view, anti-fungus treated) |
| Objectives Magnification Breakdown | Infinity Plan PLi IOS 4x/0.10, 10x/0.25, 40x/0.65 (Spring-loaded), 100x/1.25 Oil (Spring-loaded) |
| Total Magnification Range | 40x, 100x, 400x, 1000x |
| Focusing Type & Graduation | Coaxial coarse and fine adjustment blocks, 200 fine gradations, 1.8µm adjustment step, total travel 18mm, friction control, adjustable safety rack-stop |
| Stage Dimensions & Surface Coating | 152 x 131 mm mechanical stage platform with integrated scratch-resistant coating and double slide holder clip |
| Stage Travel Range & Controls | 75 x 36 mm X-Y tracking range, ergonomic low-position coaxial controls |
| Condenser Type & Numerical Aperture | Height-adjustable Abbe Condenser NA 1.25 with built-in iris diaphragm and white lettered magnification scale |
| Illumination Transmitted Type | 3W NeoLED adjustable illumination system (High luminance for premium optical paths, color-stable) |
| Illumination Epi-EPI/Reflected | None |
| Light Intensity Management | Manual continuous rotary wheel variable dimmer on base panel |
| Camera Port / C-Mount Adapter Split | None (Binocular viewing visual path only) |
| Contrast Methods Capability | Brightfield transmitted light (Upgradable to Phase Contrast / Darkfield) |
| Power Supply & Voltage Input | Internal rechargeable battery pack system with universal 100-240V internal power supply assembly |
| Physical Dimensions & Net Weight | approx. 210(W) x 255(D) x 410(H) mm, system weight approx. 5.6 kg |
| Standard Package Accessories Included | Power cord, immersion oil bottle, white filter cap, dust shield cover, instruction manual |
| Primary Application & Environment | High-volume multi-user clinical pathology labs, professional research tracks, hematology and advanced cytology analysis, medical university training lines |
Additional information
| brands | Euromex |
|---|
You may also like…
Euromex BS1152-PLi Infinity Binocular
$624.00In Stock





















Reviews
There are no reviews yet.