FREE DELIVERY TODAY - 10% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Until the end of the sale:
00
days
00
hours
00
minutes
00
sec.
Celestron SC 235/2350 NexStar Evolution 925 Specs
| Brand | Celestron |
| Full Model Code | Celestron NexStar Evolution 9.25 (12092) |
| Country of Origin | United States / China |
| Optical Design | Schmidt-Cassegrain (Catadioptric Core with Distinctive Longer Focal Ratio Primary Mirror) |
| Aperture | 235 mm (9.25 inches) |
| Focal Length | 2350 mm |
| Focal Ratio | f/10 |
| Optical Coatings | Premium StarBright XLT High-Transmission Coatings |
| Secondary Mirror Obstruction | 85 mm |
| Secondary Mirror Obstruction by Diameter | 36% |
| Secondary Mirror Obstruction by Area | 13.1% |
| Resolving Power | 0.49 Arcseconds (Dawes), 0.59 Arcseconds (Rayleigh) |
| Limiting Visual Magnitude | 14.4 |
| Highest Useful Magnification | 555x |
| Lowest Useful Magnification | 34x |
| Optical Tube Material | Aluminum |
| Focuser Style & Mechanism | Internal Primary Mirror Focus Assembly supported by Brass Gears |
| Mirror Lock Mechanism | No (Fastar and HyperStar Compatible) |
| Optical Tube Dimensions | 272 mm x 559 mm |
| Optical Tube Weight | 9.07 kg (20.0 lbs) - Tube Only |
| Mount Attachment Type | Computerized Alt-Azimuth Single-Fork Arm Mount with Integrated Lithium-Iron Phosphate (LiFePO4) Battery Pack |
| Finder Scope Specification | StarPointer Red Dot Finder |
| Included Accessories | 40mm Plossl Eyepiece (59x), 13mm Plossl Eyepiece (180x), 90-Degree Star Diagonal (1.25-inch), NexStar+ Hand Controller, Evolution Single Fork Arm Mount, Heavy-Duty Stainless Steel Tripod, Accessory Tray, AC Adapter Charger |
| Power Requirements | Internal Rechargeable LiFePO4 Battery Pack or Included 12V DC Adapter Charger |
| Standard Warranty | 2-Year Limited Warranty |
| Application | Wireless automated tracking via regional device networks, connecting a specialized 9.25-inch intermediate field catadioptric barrel with a smart phone user interface to target deep sky nebulae and close planetary positions automatically. |
You may also like…
Celestron SC 235/2350 NexStar Evolution 925
$2,415.00In Stock





























Reviews
There are no reviews yet.