FREE DELIVERY TODAY - 10% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Until the end of the sale:
00
days
00
hours
00
minutes
00
sec.
Omegon Advanced 150/750 EQ-320 Telescope Specs
| Brand | Omegon |
| Full Model Code | Omegon Advanced 150/750 Parabolic Newtonian Reflector on EQ-320 Equatorial Mount System |
| Country of Origin | Germany (Designed) / China (Manufactured) |
| Optical Design | Newtonian Reflector (Parabolic Primary Mirror Layout with Planar Secondary Mirror) |
| Aperture | 150 mm (5.91 inches) |
| Focal Length | 750 mm |
| Focal Ratio | f/5 |
| Optical Coatings | High-Reflectivity Multi-Layer Aluminum Coating Matrix with Protective Silicon Dioxide Top Coat |
| Glass Material | Standard BK7 Optical Glass Substrates |
| Secondary Mirror Obstruction | 44 mm |
| Secondary Mirror Obstruction by Diameter | 29.33% |
| Secondary Mirror Obstruction by Area | 8.60% |
| Resolving Power | 0.77 Arcseconds (Dawes), 0.92 Arcseconds (Rayleigh) |
| Limiting Visual Magnitude | 12.7 |
| Highest Useful Magnification | 300x |
| Lowest Useful Magnification | 21x |
| Optical Tube Material | Roll-Formed Heavy-Gauge Steel Cylinder Shell with Cast Aluminum Cell Framework End Rings |
| Focuser Style & Mechanism | 2-inch Crayford Precision Friction Drive Focuser Assembly with Step-Down 1.25-inch Adapter Collar |
| Mirror Lock Mechanism | Yes (Rear Secondary Pull-and-Push Manual Collimation Retention Screws on Mirror Base) |
| Optical Tube Dimensions | 180 mm x 690 mm |
| Optical Tube Weight | 4.80 kg (10.58 lbs) - OTA Only / 12.50 kg (27.56 lbs) - Combined Total Assembly Weight |
| Mount Attachment Type | Hinged Tube Ring Array Fixed to Vixen-Style Dovetail Bar on EQ-320 Mount Head |
| Finder Scope Specification | 6x30 Optical Crosshair Finder Telescope Unit Fitted on Fixed Secondary Support Bracket |
| Included Accessories | 150mm Parabolic Newtonian OTA, EQ-320 Equatorial Mount, Adjustable Steel Tripod with Accessory Tray, Balancing Counterweight Elements, Slow-Motion Tracking Knobs, 6x30 Finder Scope, 1.25-inch Kellner 20mm Eyepiece, 1.25-inch Kellner 10mm Eyepiece |
| Standard Warranty | 2-Year Limited Warranty |
| Application | Amateur wide-angle astronomical imaging and deep-sky targeting loops, leveraging a large 2-inch Crayford configuration to support expansive wide-field framing objectives. |
You may also like…
Omegon Advanced 150/750 EQ-320 Telescope
$309.00In Stock



























Reviews
There are no reviews yet.